close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

8916 Уроки з української літератури 6 клас Лепкий

код для вставкиСкачать
КУБАНСЬКА ЗОШ I - III СТУПЕНІВ
Урок з української літератури в 6 класі з теми:
Богдан Лепкий. "Видиш, брате мій ..."
Підготувала і провела: учитель української мови та літератури, спеціаліст I категорії
Варфоломєєва Світлана Юріївна
Тема: Богдан Лепкий. "Видиш, брате мій ..." Історія написання твору. Відображення святого почуття любові до рідного краю, болючі спогади й туга за втраченою Батьківщиною. Мелодія Левка Лепкого до пісні.
Мета. Ознайомити учнів з історією написання поезії; розкрити феномен пісні, що стала народною; розвивати творчу уяву школярів; виховувати любов до рідної землі, до української пісні.
Обладнання: малюнок журавлів, аудіозапис пісні "Чуєш, брате мій ...", портрет Б. Лепкого, презентація Епіграфи: Для нас у ріднім краю навіть дим Солодкий та коханий .,,
Леся Українка Можна все на світі вибирати, сину. Вибрати на можна тільки Батьківщину.
В. Симоненко
Хід уроку
I Організаційний момент.
Емоційне налаштування на роботу.
Психологи довели, що гама кольорів, що оточує людину досить серйозно впливає на емоційний стан, настрій, характер. Недаремно кожен із нас має свій улюблений колір, а також намагається знайти найбільш для себе комфортний.
Виберіть із запропонованих кольорових смужок ту, яка вам зараз найприємніша..
Технологічна картка
"Символи кольорів"
Білий - чистота, мир, світло, щастя
Чорний - печаль, туга, горе
Жовтий - сонце, життя, веселий настрій
Червоний - життя, любов, хвилювання
Оранжевий - тепло, сила, врожай
Фіолетовий - величність, розкіш
Синій - холод, спокій, печаль
Блакитний - вірність, далеч, сум
Зелений - мир, спокій
Світло - зелений - чистота, радість, свято
(Слайд №1)
I I. Повідомлення мети і завдань уроку. Зверніть увагу, що сьогоднішній урок має досить загадкову тему: "На Україну линуть журавлі..." Сьогодні тут звучатиме українська поезія, написана за межами України. Це поезія нашої діаспори. Яку мету я ставлю перед собою і вами? Нескладну. Спробуймо її сформулювати. Ми повинні осягнути думкою і серцем глибину слова, що прийшло до нас з інших країв, зрозуміти його, хоч воно інколи й важке для сприйняття. Повірити йому. А те, що найбільше припаде до душі, взяти з собою в життя. Для цього потрібно буде виразно читати поезії, зрозуміти їх, проаналізувати.
Прочитайте епіграфи до уроку, поясніть їх. Запишіть той, який вам сподобався найбільше.
III. Робота над новим матеріалом.
1. Вступне слово вчителя.
(Слайд №3)
Богдан Лепкий...Це ім'я з когорти незаслужено забутих". Його твори довго були заборонені на Батьківщині. І тільки в часи незалежності України зазвучали на повний голос.
Довгий час письменник жив за межами України, але й там, далеко від Батьківщини, як і багато інших його співвітчизників-письменників зберіг любов до рідної землі, до місця, де народився, пам'ять про цілющі джерела народної творчості; плекав рідне слово за тисячі кілометрів від неньки-України.
Хоч ти багатий і свобідний нині,
За океаном віднайшов свій край,
Про тих, що там, у рідній Україні,
Не забувай! Не забувай! Не забувай!
- Багато років тому Богдан Лепкий з цими словами звернувся до людей, які з різних причин покинули рідну домівку й опинилися на чужині. Ці слова поета актуальні й сьогодні. - Чи є серед вас діти, чиї батьки теж працюють за кордоном? Чи сумуєте ви за ними? Чому вони їдуть з рідної домівки?
- Сотні тисяч людей, залишаючи рідних і близьких, у пошуках кращої долі їдуть за кордон. Одних туди жене матеріальна скрута, інших - бажання не розтратити своє покликання, а ще інших - прагнення дати дітям те, чого самі не змогли мати. Одні за кілька років повертаються додому, інших вже ніколи не відпустить від себе чужина.
Така доля судилася і Богдану Лепкому - навіки залишився в чужій стороні.
- Що означає слово "батьківщина" для кожного з вас?
(Учні висловлюють свої думки)
- Отже, батьківщина - це рідна земля, місто, рідні люди...
- А якщо людина вимушена через якусь причину, що не залежить від неї, покинути рідну землю? Чи згадує вона там, за кордоном, свою батьківщину, чи сумує за рідною землею? Так, вона прагне зустріти там таких людей, як вона сама. Їй легше стає від поділеної думки. І люди починають об'єднуватись у певні групи. А особливо поети, для яких таке об'єднання є найважливішим. Так з'явилося поняття діаспора.
(Слайд №4)
Запис у зошиті: Діаспора - (з гр. - розсіяння) по різних країнах народів, вигнаних за межі Батьківщини завойовниками;
- міграція - переселення народів у межах однієї країни або з однієї
країни в іншу;
еміграція - переселення зі своєї країни в іншу на постійне місце
проживання, зумовлене соціально-економічними, політичними або
релігійними причинами.
- Які ж причини еміграції українців за межі рідної землі? Про це ми довідаємося від групи істориків, які підготували матеріал.
Повідомлення істориків
(Кулієва Сабіна)
Протягом XX століття мільйони українців залишили свої домівки в пошуках кращого життя на чужині.
Історія знає три етапи еміграції за кордон. Українці, що емігрували перед першою світовою війною до Нового Світу,
намагалися поліпшити своє матеріальне становище. Більшість прямували до США, де влаштовувались робітниками на шахтах і фабриках, розташованих у великих містах або поблизу них.
Ці емігранти переважно молоді парубки, спочатку планували заробити гроші і повернутися додому. Але з часом життя за кордоном здавалося більш привабливим, і вони залишилися. А з приїздом жінок - українців, почалися формуватись сім'ї. Так зростала українська громада у великих містах.
Іншу групу складали ті переселенці, що покидали домівку, сподіваючись зайнятись сільським господарством в чужих краях, де земля була доступною і дешевою. Вони виїжджали цілими сім'ями, розташовувалися в малозаселених районах Канади, Бразиліїі і США.
(Плишевський Дмитро)
Друга хвиля еміграції - це еміграція за кордон у міжвоєнний період. Ця еміграція була значно меншою, виїжджали в основному до США і Канади. Це були політичні причини. Люди ставали вигнанцями через свої політичні переконання.
Це були офіцери, представники української інтелігенції, прихильники вільної незалежної України.
(Кузнєцов Андрій)
Третя хвиля: друга світова війна. Після закінчення другої світової війни на території Німеччини та Австрії перебувало понад 16 млн. іноземців - в'язнів, робітників, біженців. З них 2,3 млн. - українців - в'язнів, молодь, силою вивезена до Німеччини. Після припинення воєнних дій до Німеччини з СРСР були направлені репатраційні групи, котрі повинні були переконати радянських громадян повернутися додому. Частина мешканців СРСР повернулась, але багато залишилось. Цю категорії людей назвали "переміщені особи". Протягом 1945 - 1947 років було здійснено переміщення осіб на місця постійного проживання до США, Канади, Австралії, Бельгії, Латинської Америки.
(Слайд №5)
Учитель: Першим українським емігрантом, який переселився в США у 1865 році був Андрій Гончаренко - чернець Києво-Печерської лаври. За межами України нині проживає 2,5 млн. українців, з них 75% у Північній та Південній Америці, решта в країнах Європи, Азії, Африки. Багато українців проживає на теренах колишнього Радянського Союзу.
2. Пояснення нового матеріалу
- Як же Богдан Лепкий опинився за кордоном?
- Яким же був він насправді?
- Як ріс, учився ?
- Коли і як писав свої твори?
- Як любив свій народ, Україну - про це ми дізнаємося на уроці, присвяченому творчості Богдана Лепкого, на який наші літературознавці, читці, критики, художники підготували матеріали.
(Слайд №6)
Літературознавець 1. (Цюх Настя) Батьківщина Б. Лепкого - Поділля, край благословенний, щедрий, овіяний легендами. Сам поет написав про нього в одному з ранніх своїх віршів - "Заспіві".
Читець читає вірш "Заспів" Літературознавець 2. (Слайд №7) А уособлювало це Поділля мальовниче село Крегулець, що лежить між містечками Гусятином і Копичинцями. Тут народився Богдан Лепкий 9 листопада 1872 р. в родині сільського священика Сильвестра Лепкого. Батько Богдана був людиною освіченою. Він закінчив Львівський університет ( класична філологія і теологія), виступав з літературними творами під псевдонімом Марко Мурава, брав участь у виданні часопису "Правда", підготовці підручників для школи.
Мати, Донна Глібовецька, теж відзначалася вихованістю і високою культурою, була закохана в народну пісню, гарно співала і грала на гітарі. Її музичність передалася синам - старшому Богдану і молодшому Левкові, який згодом став широковідомим композитором. Учитель. Перші уроки освіти і виховання у широкому розумінні цього слова майбутній письменник здобув у батьківському домі. Швидко - за одну зиму - навчився читати, писати, рахувати. Літературознавець 3. В родині Лепких панував культ книги, витав дух любові до історії рідного краю, до обездоленого народу.
Богдан ще малим опанував гру на скрипці, чудово співав, знав безліч народних пісень. Але перевагу віддав малярству, де також проявив неабиякі здібності. Спочатку вчився в талановитого художника Юліана Панкевича, а згодом - у Празькій академії мистецтв. Це був момент, коли юнак опинився на роздоріжжі і не знав, чому віддати перевагу : літературі чи образотворчому мистецтву. Учитель. Хто з письменників також любив малювати? Вірно, як і Шевченко, Б. Лепкий був і художником, і письменником. Правильно зорієнтуватися допоміг Лепкому письменник Андрій Чайковський.
- А чим цікавився в дитинстві Лепкий?
Літературознавець 4. (Вєлюллаєва Аліє)
Ще хлопцем Богдан проявив ненаситну цікавість, допитливість, міг до ранку слухати розповіді старших людей, захоплювався фольклором, легендами, віруваннями, обрядами. Усе почуте, пізнане згодом стало тим бездонним джерелом, яке упродовж усього життя живило його душу. Поет писав: Не від шкільних лавок
Я набрався гадок.
Про минувшину рідного люду,
А з думок - співанок
Парубків і дівок
В чистім полі, в жнива, серед люду.
Учитель. А якою була освіта Богдана Лепкого? Де і як здобував її?
Літературознавець 5
Перші уроки освіти і виховання здобув у батьківському домі. Домашній учитель Дмитро Бахгаловський знайомив Богдана не тільки з основами шкільної науки, а й з творами літератури, завдяки чому його учень уже в дитинстві знав багато віршів Т.Шевченка, читав "Марусю" Квітки-Основ'яненка. Коли Богдана віддали шестилітнім хлопчиком до Бережанської так званої нормальної школи з польською мовою навчання (відразу до другого класу), батьки перебралися з "цивілізованого" Крегульця до глухого Поручина, де, як жартома казали тоді, був кінець світу: далі дороги не було.
(Слайд № 8)
Лепкий вчиться у Бережанській гімназії. Між Бережанами і Поручином проходило життя Богдана-гімназиста. Місто і село формували його характер і світогляд. Від селян він чув багато легенд та переказів про давні часи. В гімназії відвідував український і польський хори. Після закінчення гімназії навчається у Львівському університеті. Далі поступив у Відні до Академії мистецтв, відвідував лекції у Віденському університеті, став учасником Товариства "Січ". Зійшовся з видатними діячами на той час Колессою, Новицьким та іншими студентами-українцями.
Учитель. Отже, Богдан Лепкий був високоосвіченою на той час людиною, професором, викладачем Бережанської гімназії, до якої повернувся в1895 р.
А з 1899 Лепкий живе і працює у Кракові, потім викладає у Ягеллонському університеті, займається літературною діяльністю.
- А як і коли почав писати свої твори ?
Літературознавець 6. (Ігнатенко Катерина)
Лепкий почав писати дуже рано. Ще в другому класі гімназії під впливом бабусиних оповідей написав поему про русалок, але сховав її під стріху, де вона й пропала. Згодом писав принагідно, на клаптиках паперу, на обкладинках книжок та зошитів. Писав переважно вірші , оповідання, п'єси, перекладав твори німецьких і польських письменників. Як письменник став відомий в кінці 90-х років. Знайомство з видатними діячами української літератури та культури, зокрема з Миколою Вороним, Чайковським, Колессою глибоко позначилися на його світогляді. Про те найбільший вплив на нього мав Іван Франко. Перша зустріч з Франком відбулася 1895 р. в с.Жукові в оселі батька Лепкого. Франко кілька днів гостював у них. Він був щирим другом і мудрим порадником Богдана. З-під пера Лепкого одна за одною виходять збірки поезій
"Стрічки" ( 1901 р.), "Листки падуть " (1902 р.), "Осінь" (1902 р.), "На чужині" (1904 р.), "З глибин душі" (1905 р.), "Доля" (1917 р.), збірка оповідань "З села" . Писав новели , займався перекладами. Учитель. Які ж теми звучать у творах Богдан Лепкого?
Літературознавець 7 Найбільш провідною темою творчості Лепкого є тема вболівання за долю скривджених, їх безталання, викриття соціальної несправедливості в тогочасному суспільстві, любов до рідного краю, до народу.
Людське горе завжди боліло поетові. У вірші "Тішся" він пише:
Де не глянеш - там і тутки -
Всюди клопіт, всюди смутки;
Доокола, наче море, Розлилося людське горе.
Богдан Лепкий славить природу, а найбільш улюбленою порою року його була осінь.
-Як же Б. Лепкий опинився за кордоном?
Літературознавець 2. На початку 1899р. у Кракові в Ягеллонському університеті було відкрито лекторат української мови і літератури і викладати ці предмети запрошено Б. Лепкого. І от восени 1899р. він переїжджає сюди з молодою дружиною Олесею. Та почалася перша світова війна...
Воєнні події застали родину в курортному селищі Яремча на Гуцульщині. Та невдовзі жити стало тут небезпечно: австрійці вишукували "шпигунів" і вішали; російські військові власті, які незабаром прийшли в сусідні села, шукали "мазепинців" і вивозили на схід. Б. Лепкий з родиною поспішно виїхав. Спершу через Карпати пробрався до Угорщини. Незабаром Б. Лепкий опинився в Німеччині.. В 1917р. поет їде в рідні краї. Через Відень і Львів добирається до Бережан, відвідує Жуків. Всюди руїни, злидні, всюди людське горе. Знову повертається до Вецлара, а згодом (у 1920р.) перебирається до Берліна, де займається літературною працею, стає співробітником видавництва "Українське слово", видає бібліотеку творів української класики та сучасної літератури.
Після окупації Польщі фашистською Німеччиною становище письменника стало особливо важким: він втратив посаду в Краківському університеті. Помер письменник 21 липня 1941p., похований у Кракові на Раковецькому цвинтарі. В 1972p. на могилі встановлено барельєф, а його ім'ям названо одну з вулиць міста. На жаль, вулиця тепер перейменована: до замовчування творчості письменника протягом десятиліть додалося стирання пам'яті про нього.
Учитель. Богдан Лепкий був тісно зв'язаний з народом. Він усе життя і весь талант присвятив своєму народові
Поет, прозаїк, перекладач, літературознавець, видавець ... він у кожній з цих галузей вніс вагомий вклад в історію рідної культури...
Закріплення нового матеріалу.
2. Бесіда з учнями.
- Хто був батько Б. Лепкого? (Сільський священик)
- Як його звали? (Сільвестр Лепкий). - Під яким псевдонімом він писав свої твори? (Марко Мурава)
- Де народився Б. Лепкий? (На Поділлі у селі Крегулець)
- На якому музичному інструменті він грав?
- Чим захоплювався у дитинстві? (фольклором)
- Які таланти відкрилися у хлопця змалечку (рано почав малювати і писати)
- З яких причин Б. Лепкий з сім'єю емігрував за кордон?
- Чи можна сказати, що письменник ніколи не забував про Україну?
( Дати відповіді допоможе вам підручник)
3. Сьогодні я хочу познайомити вас з ссторією написання поезії "Видиш, брате мій ..." Перебуваючи далеко від рідного Поділля, у Кракові, Б. Лепкий часто ходив на вокзал, дивився на шукачів кращої долі й постійно мучився тим, що Краків став для емігрантів перевалочним пунктом. І тоді Богдан Сильвестрович написав поетичну мініатюру. Це був вірш "Журавлі". (Слайд №9)
Чому саме так Богдан Лепкий назвав свій вірш? Які асоціації у вас викликає назва "Журавлі"? ( В слові "журавлі" є щось від жури - журби)
ЖУРАВЕЛЬ названий "Божою птицею" або "птахом Сонця". Журавлині відльоти у вирій особливі. Усім відомий журавлиний ключ або клин. Існує повір'я, що повертаючись з вирію весною, журавлі несуть з собою людські душі, котрі поселяться у немовлят, що народяться весною і влітку. Тому "кру - кру", яким журавлі повідомляють про свій приліт, веселе і щасливе. Отож, коли люди бачать весняний журавлиний ключ, то кажуть, що це не журавлі, а "веселики" летять та несуть з собою безжурну весну та щасливе літо.
Коли ж журавлі відлітають у вирій, то їхнє "кру - кру" відчутно сумне і дійсно журливе (а тому й журавлине!), бо несуть вони з собою душі покійних і грішних людей, яких чекають післяжиттєві муки за вчинені прижиттєві гріхи. Тривожити журавлів, що відлітають у вирій, це все рівно, що тривожити душі людей при їх відході до іншого світу.
Фізкультхвилинка
Про яких же журавлів сповіщає нам Богдан Лепкий? Первісний текст є у ваших підручниках.
(Слайд 10)
- Я довго думала, як познайомити вас з цією поезією. І тут я вперше почула цю пісню у виконанні чудової співачки. Хоча її голос чули 22 міляйярди слухачів, не почути її міг тільки глухий. Це Квітка Цісик, чудова американська співачка українського походження, незабутня виконавиця українських пісень. Вона - дочка українських емігрантів. Квітка Цісик в хорі співала разом з Майклом Джексоном. На жаль, вона вже померла, не доживши 5 днів до свого 45 - річчя, але її пісні живуть з нами. Давайте послухаємо
Звучить пісня "Видиш, брате мій..." у виконанні Квітки Цісик
Учитель. Якій настрій у вас викликала ця пісня? Здається, й кам'яне серце здригнеться, коли почує цю пісню. Скільки в ній невимовного болю, бездонного жалю, глибокого відчаю. Пісня вмістила в собі гіркоту життєвих доріг на чужину, коли під ударом жорстокої долі тисячі українців покидали свою землю, тугу і біль за рідним краєм, безнадію ( а, може, й надію, адже журавлі повертаються до своїх домівок). Вона друкувалася без імені автора, як народна. Сьогодні ми вже знаємо, що автором її є Б.С.Лепкий, а музику до неї написав його брат Левко Лепкий. Українському письменникові Богдану Лепкому повертається його чесне ім'я, а українській літературі - його твори. Повертаються після довго й несправедливого замовчування. 5. Бесіда за змістом. (Використовуємо малюнок з журавлями на дошці.)
- До кого звертається автор у своєму вірші? Зачитайте рядки з тексту.
- Який народний символ використовує Б. Лепкий у вірші? Що він означає?
- Яку роль відіграють повтори у вірші?
- Розкрийте основну думку твору.
- Чим близька ця поезія сучасним читачам?
6. Доповнення вчителя.
- "Вірш склався, - згадував потім поет, - немовби сам із себе, без мого відома і праці". Було це пізнього осіннього вечора 1910 року. Письменник повертався з театру, а в імлі нічного неба, відлітаючи, кричали журавлі. Це мимоволі нагадало поету довгі ряди емігрантів, що також "відлітали" в сіру безвість за моря.
7. Виразне читання вірша учнями
- Час мовити кілька слів і про автора музики Левка Лепкого. Був він середнього зросту, міцної будови тіла, веселий, привітний чоловік. Обдарований, як і його старший брат Богдан, сам написав непогані вірші, любив грати на гітарі, співав, умів малювати. Це ж за його ескізами було пошито шапки-"мазепинки", мундири і виготовлено відзнаки українських січових стрільців, прийняті згодом і в УГА.
- Пісню від Левка Лепкого почув художній керівник галицького театру Степан Чарнецький. Мандруючи з театром, часто її виконував, і вона швидко поширилася по всій Галичині. Та не емігранти прийняли її першими за свою.
Спалахнула пожежа Першої світової війни, розлилося море сліз і крові. Не один думав: перелечу чи не перелечу я це пекельне море? Пісня набирала нового, не менш трагічного змісту, тому й була такою популярною серед українських січових стрільців, тому й перелітала окопи і ширилась по всій українській землі.
- Після боїв у Карпатах понесли цю пісню з собою полонені кубанські козаки, і вона деякий час поширювалася під назвою "кубанської пісні". Так залетіла вона аж на Зелений Клин.
Трохи інших барв пісня набула, коли в 30-х роках хтось заніс її на Соловецькі острови. "Журавлі", як згадують очевидці, стали вірними супутниками соловецьких в'язнів, яким так і не вдалося перелетіти Біле море (сталінські кати по-злодійському топили в'язнів у крижаній воді).
Соловецький монастир - чоловічий монастир Російської православної церкви, розташований на Соловецьких островах в Білому морі.
Заснований у 1430-х роках монахами Зосімом і Германом. Тривалий час монастир використовувався як в'язниця. Найжорсткішими були умови утримання на верхніх поверхах Головленківської вежі, де камери мали розмір 1,4 метра завдовжки, 1 метр в завширшки і заввишки. У вироках писалося:
III. Закріплення вивченого.
Творча робота (навіяна мелодією або за поданим початком).
- Відлітали у вирій журавлі ...
Відлітали, аби більше не повернутись. Безмірна туга і печаль розносилися по світу від того журавлиного плачу. І здавалося, цьому безконечному, вічному пташиному лету не буде кінця. А зранене серце щемить, тужить. Скочується пекуча сльоза скорботи у роз'ятрене тіло матері-України.
Хто ж ті журавлі, що не дочекалися весни на Батьківщині та залишилися у вирії так довго? Це - наша українська гордість, наша духовність, цвіт - інтелігенція. Не можна перелічити тих куточків світу, де знаходили вони свій захист, притулок, але не рідне гніздо.
IV. Підсумок уроку.
- Ця сумовита, скорботно-задумлива пісня лунає скрізь, де тільки живуть у світі українці. Вона перекладена польською, німецькою, англійською, французькою, єврейською і навіть японською мовами.
Її співають хором і сольно, мелодію виконують духові оркестри у найтяжчі хвилини смутку й печалі, коли прощаються навіки з людиною. (Слайд11,12)
Тепер, через роки і відстані, Богдан Лепкий повернувся в краї своєї молодості у бронзі та граніті, став на постаменті посеред майдану. Його рідні "Журавлі" кличуть "кру-кру" через всю Україну, через його долю.
Скласти сенкан до теми:
Богдан Лепкий або Журавлі
Рефлексія:
- Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
- Чим саме?
- Який висновок ви зробили для себе?
V. Домашнє завдання.
Вивчити поезію напам"ять. Виконайте (за бажанням) ілюстрації до поезії.
1
Документ
Категория
Гуманитарная литература
Просмотров
531
Размер файла
488 Кб
Теги
української, літератури, 8916_уроки, лепкий, клас
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа